Tirana
scattered clouds
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
53 %
2.1kmh
40 %
Mër
24 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
28 °
Die
31 °
E mërkurë, 22 Shtator, 2021
spot_img

Donald Tusk: BE e gatshme të dëgjojë idetë e Boris Johnson, por s’ka Brexit pa marrëveshje

spot_img

Lajme të ngjashëm

f9c4b6a1221e1f4fd1dec8f376876e0c

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk ka thënë ditën e sotme se Bashkimi Europian është i gatshëm të dëgjojë idetë e kryeministrit Boris Johnson për Brexit.

Duke folur në një konferencë nga Samiti i sotëm i G-7, Tusk theksoi se pavarësisht gatishmërisë apo vullnetit për të dëgjuar idetë e kryeministrit të ri britanik Johnson, nuk do të ketë një dalje nga BE-ja pa marrëveshje. Menjëherë pas largimit të Theresa May dhe marrjes së detyrës nga kryeministri i ri Boris Johnson, britanikët nisën të flisnin për një dalje të mundshme nga BE pa marrëveshje.

‘Ne jemi të gatshëm të dëgjojmë ide që janë funksionale, realiste dhe të pranueshme për të gjitha shtetet anëtare të BE-së. Shpresoj se kryeministri Johnson nuk do të mbesë në histori si ‘Zotri pa marrëveshje’, u shpreh Tusk.

Për të diskutuar më nga afër idetë e kryeministrit britanik, Boris Johnson dhe presidenti i KE Donald Tusk pritet të takohen nesër.

Më shumë

spot_img