Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
82 %
1.5kmh
0 %
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
23 °
Die
17 °
E mërkurë, 20 Tetor, 2021
spot_img

Donald Trump ‘tradhëtohet’ nga miku i tij besnik: Betimi për të mbrojtur Kushtetutën nuk më lejon që të marr vendim të njëanshëm

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

3dac81ef4910b1f74a6eb05a621d0120

Nënpresidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Mike Pence ka dalë zyrtarisht kundër presidentit, Donald Trump.  

Pence ka pranuar se pavarësisht se i ka shërbyer me pasion për 4 vite, do të jetë kundër Trump në luftën për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit në Kongres.

Pence zyrtarizoi pikëpamjet e tij në një letër drejtuar ligjvënësve, duke deklaruar se ai nuk ka “autoritet të njëanshëm për të vendosur garën presidenciale” dhe nuk mund të ndryshojë rezultatet e zgjedhjeve.

“Betimi im për të mbështetur dhe mbrojtur Kushtetutën më detyron që të mos pretendoj autoritet të njëanshëm për të përcaktuar se cilat vota elektorale duhet të numërohen dhe cilat jo”, shkroi ai.

Ai i kishte përcjellë pikëpamje të ngjashme Presidentit në një takim një ditë më parë.

Por Trump, i konsumuar nga konspiracione dhe këshilla të padrejta ligjore, nuk e ka dëgjuar. Ai tani duket i gatshëm të lëshojë zemërimin e tij ndaj një njeriu që deri më tani i është shmangur me sukses këtij fati.

“Shpresoj që Majk do të bëjë gjënë e duhur,” tha Trump në një tubim në mesditën e Ellipse të Mërkurën. “Nëse Mike Pence bën gjënë e duhur, ne i fitojmë zgjedhjet.”

“Nëse ai nuk e bën, kjo do të jetë një ditë e trishtuar për vendin tonë.”

Edhe pasi Pence kishte lëshuar deklaratën e tij, Trump tha se shpresonte që nënkryetari i tij të injoronte “njerëzit budallenj”.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img