Hapësire reklamuese

Bota

Donald Trump përsëri kërcënon se do të sakrifikojë aleatët e NATO-s për Rusinë

Shkruar nga Newsbomb
Donald Trump përsëri kërcënon se do të sakrifikojë

Donald Trump ka përsëritur pkërcënimin për të minuar NATO-n ,  për të mos mbrojtur vendet që ai beson se nuk paguajnë mjaftueshëm për të ruajtur aleancën dhe duke pretenduar se kombe të tilla “qeshin me marrëzinë” e SHBA-së.

Të mërkurën mbrëma, në një tubim në Karolinën e Jugut , Trump tha: "Unë kam thënë: "Shiko, nëse ata nuk do të paguajnë, ne nuk do të mbrojmë, në rregull?" Dhe [Joe] Biden i cili tha, 'Oh, kjo është shumë e keqe. Kjo është aq e tmerrshme sa ai do të thoshte këtë. Jo ... askush nuk i paguan faturat.

"Një nga krerët e vendeve tha: 'A do të thotë kjo se nëse nuk i paguajmë faturat, nuk do të na mbroni?' Kjo është pikërisht ajo që do të thotë. Unë nuk do të të mbroj.”

Të nesërmen, ish-presidenti dhe kandidati i mundshëm republikan foli me gazetarët jashtë gjykatës në New York City , ku mori pjesë në një seancë dëgjimore në gjyqin e tij penal mbi akuzat në lidhje me pagesat e parave të heshtura për një yll filmi për të rritur.

“Vendet e NATO-s duhet të paguajnë”, tha Trump. “Ata duhet të paguajnë faturat e tyre. Shtetet e Bashkuara kërkojnë 200 miliardë dollarë dhe ato 25 miliardë dollarë. Ekonomia e tyre, kur ... shton vendet që përbëjnë NATO-n , është pothuajse e njëjta madhësi me ekonominë tonë. Pra, ne kërkojmë 200 miliardë dollarë, ata kërkojnë 25 miliardë dollarë dhe është shumë më e rëndësishme për ta, sepse ne kemi një oqean midis [nesh dhe Rusisë].”

Burimi i shifrave të Trump nuk ishte menjëherë i qartë. Anëtarët e NATO-s janë zotuar të paguajnë të paktën 2% të PBB-së për mbrojtjen çdo vit. Vlerësimet e NATO-s thonë se Polonia shpenzon më së shumti, me 3.9%, me SHBA-në e dyta me 3.5%.

Të enjten, Trump vazhdoi: “Pra, vendet e NATO-s duhet të paguajnë. Ata nuk po paguajnë, nuk po paguajnë atë që duhet dhe qeshin me marrëzinë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku ne kemi një djalë që jep 60 miliardë dollarë sa herë që dikush vjen dhe i kërkon. Ne nuk duhet ta bëjmë këtë. Ata po qeshin me ne. Ata mendojnë se ne jemi vendi budalla për shkak të lidershipit tonë.”

Senati amerikan miratoi këtë javë ndihmë prej 60 miliardë dollarësh për Ukrainën (e cila nuk është anëtare e NATO-s) në luftën e saj kundër pushtimit të Rusisë, një veprim i mirëpritur nga Biden. Por republikanët që kontrollojnë Dhomën e SHBA-së nuk ka gjasa ta miratojnë projektligjin.

Javën e kaluar, Trump shkaktoi zemërim dhe alarm kur tha se do të inkurajonte Rusinë të sulmonte anëtarët e NATO-s që ai i konsideronte si delikuent financiarisht.

Biden shprehu zemërim , duke u thënë gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë të martën: “A mund ta imagjinoni një ish-president të Shteteve të Bashkuara ta thotë këtë? E gjithë bota e dëgjoi. Gjëja më e keqe është se ai e thotë atë. Asnjë president tjetër në historinë tonë nuk është përkulur kurrë para një diktatori rus. Më lejoni ta them këtë sa më qartë që të mundem: nuk do ta bëj kurrë.

“Për hir të Zotit, është memece, është e turpshme, është e rrezikshme. Është joamerikane. Kur Amerika jep fjalën e saj do të thotë diçka, kështu që kur marrim një angazhim, ne e mbajmë atë. Dhe NATO është një angazhim i shenjtë.”

Bloomberg News raportoi se aleatët e Trump që përgatiten për një mandat të dytë të mundshëm "kanë diskutuar në thelb një aleancë me dy nivele të NATO-s, ku neni i pestë - i cili kërkon mbrojtje të përbashkët të çdo anëtari të sulmuar - do të zbatohej vetëm për kombet që arrijnë qëllimet e shpenzimeve të mbrojtjes".

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese