Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
82 %
0.5kmh
0 %
Mar
28 °
Mër
28 °
Enj
25 °
Pre
25 °
Sht
22 °
E martë, 28 Shtator, 2021
spot_img

Donald Trump nënshkruan ‘fazën e parë’ të marrëveshjes tregtare me Kinën

spot_img

Lajme të ngjashëm

9e122b3cc37872f1a580be8832a25ca4

Presidenti amerikan Donald Trump dhe zëvendës kryeministri kinez Liu He kanë nënshkruar sot në Shtëpinë e Bardhë “fazën e parë” të marrëveshjes tregtare.

Dy ekonomitë më të mëdha botërore arritën një marrëveshje të pjesshme në dhjetor, e konisideruar si një hap para në normalizimin e marrëdhënieve tregtare.

Sipas paktit, Uashingtoni ra dakord të anulojë disa tarifa të reja dhe të zvogëlojë të tjerat, dhe Kina tha se do të blinte më shumë produkte bujqësorë në SHBA Marrëveshja gjithashtu përfshin disa reforma në politikat e Kinës për pronësinë intelektuale dhe transferimin e teknologjisë.

Beteja tarifore midis SHBA dhe Kinës ka shqetësuar investitorët, të cilët kanë frikë se do të vazhdojë të dëmtojë rritjen ekonomike.

Presidenti Trump tha në një postim më 31 dhjetor se ai pret të udhëtojë në Pekin për të filluar bisedimet për “fazën e dytë”.

Më shumë

spot_img