Hapësire reklamuese

Bota

Donald Trump dorëzohet në burgun e Xhorxhias, hera e parë që një ish-president i SHBA-së fotografohet si i dyshuar

Shkruar nga Newsbomb
Donald Trump dorëzohet në burgun e Xhorxhias, hera e parë që

Donald Trump është dorëzuar në Xhorxhia me akuzën e komplotit për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve të shtetit të vitit 2020. Ai u dorëzua për tu përballur me akuzat, proces i cili zgjati vetëm 20 minuta pas u la i lirë kundrejt një garancie prej prej 200,000 dollarësh dhe u kthye në aeroport për t'u rikthyer në Nju Xhersi, ku ai ka një nga rezidencat e tij.

Ndonëse, procesi zgjati aq pak përfshiu një element historik, fotografimin për herë të parë nga policia të një ish-presidenti amerikan si i dyshuar. Ishte arrestimi i tij i katërt në pesë muaj në një çështje penale, por kjo ishte fotografia e tij e parë e prenotimit nga policia.

Vetëm disa orë pas dorëzimit, Trump postoi në llogarinë “Tëitter”, peër herë të parë që nga janari 2021, foton e tij nga policia. Krah saj shkruajti me shkronja të mëdha: Ndërhyrje në zgjedhje. Mos u dorëzo kurrë!

Trump argumenton se rastet kundër tij janë të motivuara politikisht sepse ai po udhëheq garën republikane për të sfiduar Presidentin Joe Biden, një demokrat, në zgjedhjet presidenciale të vitit të ardhshëm. Ai i bashkohet radhëve të figurave publike amerikane që kanë pasur foto të rezervimit të arrestimeve, duke përfshirë Elvis, Frank Sinatra, Al Capone dhe Dr Martin Luther King Jr.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1694886846050771321

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese