Tirana
clear sky
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
28 %
2.1kmh
0 %
Mër
7 °
Enj
8 °
Pre
10 °
Sht
8 °
Die
9 °
E mërkurë, 26 Janar, 2022

Doli që krijon çrregullime të rrahjeve të zemrës, Spanja nuk e ndalon përdorimin e këtij ilaçi kundër Covid

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Përdorimi i hidroksiklorokinës kundër Covid-19 ka krijuar një debat në shumë shtete.

Ditën e djeshme Franca bëri me dije se hidroksiklorokina është shumë i dëmshëm pasi krijon çrregullimeve të rrahjeve të zemrës dhe rrit numrin e vdekshmërisë tek personat e prekur me Covid-19.

Spanja ka vendosur mos të heqë nga përdorimi hidroksiklorokinën për pacentët e prekur me Covid-19,  edhe pse disa studime e paraqesin si të dëmshme.

Shtetet si Franca, Italia dhe Belgjika kanë ndaluar përdorimin e hidroksiklorokinës.

Kujtojmë që Presidenti i SHBA-së, Donald Trump një javë më parë tha se ky ilaç është efektiv ndaj koronavirusit, madje ka këshilluar përdorimin e gjerë.

Hidroksilkorin përdoret për të trajtuar malarien dhe lupusin, por në disa raste ka dhënë efekt edhe te pacientët me koronavirus.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img