Tirana
clear sky
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
34 %
3.6kmh
0 %
Mar
25 °
Mër
25 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
29 °
E martë, 21 Shtator, 2021
spot_img

Dolën në protestë për ujin, përplasje fizike mes banorëve të dy fshatrave në Kuçovë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Banorët e fshtrave Vodëz, Krekëz , janë mbledhur sot pranë njësisë administrative të zonës për të protestuar pro ndërtimit të ujësjellësit pasi nuk kanë ujë në banesat e tyre.

Ndërsa, banorët e Sincesit janë kundër vendosjes së tubacioneve në burimin e tyre, pasi sipas tyre, ata do të mbeten pa ujë.

Gjatë kësaj proteste nuk kanë munguar as përplasjet fizike mes banorëve të fshtarave, teksa Policia e Kuçovës e cila ndodhet në vendin e ngjarjes është përpjekur për të shuar konfliktin.

Historia e ndërtimit e ujësjellësit po vijon prej disa muajsh në këto fshtra të Kuçovës, ku banorët e Lumasit janë kundër shfrytëzimit të ujit të Sinecit dhe për këtë 4 prej tyre kanë filluar një grevë urie.

Nga ana tjetër janë dhe banorët e fshtrave Vodëz apo Krekëz, të cilët thonë se duan ujë në shtëpitë e tyre, dhe kërkojnë që ujësjellësi të vijojë sa më shpejt.

Më shumë

spot_img