Dokumentari për “Epirin e Veriut”, reagon Athina: Të shqetësuar për sulmin e nacionalistëve shqiptarë

Publikuar tek: politike, më 21:32 23-12-2015 Dokumentari për “Epirin e Veriut”, reagon Athina: Të shqetësuar për sulmin e nacionalistëve shqiptarë

Dokumentari i prodhuar nga Universiteti i Gjirokastrës, Departamenti i Gjuhës greke, ku flitet për “Epirin e Veriut” ka shkaktuar reagime si në Shqipëri por edhe në shtetin fqinj.

Profesori i Departamentit të gjuhës greke, njëkohësisht edhe autori i dokimentarit, Panajot Barka, ka marrë mbështejten e mediave dhe diplomatëve grekë, që sipas tyre, është “nën sulme vulgare nga nacionalistët shqiptarë”.

Sipas “Reporter.gr”, Misioni diplomatic grek në Tiranë dhe Gjirokastër, sipas udhëzimeve të ministrit të Jashtëm grek, Niko Koçia, shpreh interesin për çështjen në fjalë dhe shqetësimin e Athinës për sulmet ndaj profesorit Barka.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0099458694458008
array(1) { ["section"]=> string(103) "dokumentari-per-epirin-e-veriut-reagon-athina-te-shqetesuar-per-sulmin-e-nacionalisteve-shqiptare-28428" }