Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
83 %
1.5kmh
0 %
Mër
37 °
Enj
37 °
Pre
37 °
Sht
33 °
Die
32 °
E mërkurë, 23 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Dogji të gjallë 12-vjeçaren shqiptare pasi tentoi ta përdhunonte, zbulohet pas 9 vitesh identiteti i pedofilit, ishte fqinji i familjes (FOTO-VIDEO)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

1ae66879242e9d9d19b1a5d32316f632

Një krim i tmerrshëm në Greqi mbeti i pandëshkuar për vite me radhë, por kohët e fundit ka dalë në dritë.

Rreth 9 vite më parë, një person dogji të gjallë një vajze të vogël me origjinë shqiptare.

Ai u përpoq që ta përdhunonte 12-vjeçaren dhe kur ajo doli nga shtëpia e saj për të shpëtuar, por autori e leu me benzinë duke e djegur të gjallë.

Pasi kanë kaluar 9 vite që nga ngjarja e rëndë, mediat greke kanë publikuar foton e autorit.

Prokuroria e Pireut urdhëroi që çështja të tërhiqet nga dosja e autorëve të panjohur dhe të hetohet në thellësi.

Si ndodhi ngjarja?

Ishte mëngjesi i së Premtes, 23 Shtator 2011, kur prindërit e Zeneida Selimaj nga Shqipëria lanë shtëpinë e tyre në rrugën Kallikratida për të shkuar në punë. Gjyshi shoqëroi djalin më të ri të familjes në shkollë dhe 12-vjeçari mbeti vetëm në shtëpi.

Duket se autori u fut në banesë dhe u përpoq të përdhunonte vajzën e vogël fatkeqe. Ajo arriti të shpëtonte prej tij dhe e zhveshur nga beli lart, ajo filloi të zbresë shkallët për të dalë në rrugë dhe të kërkojë ndihmë. Autori i saj i vuri flakën dhe fëmija u dogj i gjallë.

Në ditët e para të incidentit, autoritetet folën për vetëvrasje. Pastaj ata “panë” vrasjen e fëmijës dhe fajësuan gjyshin e saj për të. Në proces, ai u shpall i pafajshëm.

Një fqinj dhe dëshmitar i incidentit ishte njeriu, fotoja e të cilit u publikua së fundmi nga autoritetet, duke e akuzuar atë për përdhunimin e një vajze të vogël.

Avokatja e familjes, Gianna Panagopoulou, po bën një betejë të madhe ligjore për të zbuluar të vërtetën.

Ekzaminuesi mjekësor Socratis Tsantiris u emërua këshilltar teknik. Në një lidhje të drejtpërdrejtë me emisionin, ai deklaroi se zjarri u shkaktua nga autori i krimit për të “fshehur” provat që do të zbulonin krimin seksual. Sidoqoftë, disa gjurmë u gjetën në organet gjenitale të fëmijës.

Kontrolluesi mjekësor nënvizoi gjetjet e rëndësishme. Djegiet ishin kryesisht në pjesën e përparme të trupit të fëmijës dhe jo aq shumë në pjesën e pasme.

Dëshmitë e të afërmve:

Të afërmit, fqinjët dhe miqtë e vajzës fatkeqe, e cila u vra brutalisht, folën para kamerave.

“Kur pashë foton e fqinjit tonë në TV, të gjitha fotografitë u shfaqën para meje për atë që i kishte ndodhur mbesës sime. Fëmija nga beli lart u gjet pa rroba. Prindërit e njohën nga thonjtë dhe vathët e saj. Asnjëherë nuk e kemi menduar se ajo do t’i vinte flakën vetes. Dukej se ishte vrasje, unë po pretendoja që nga fillimi dhe e them edhe tani. Unë kam bërë një betim për të gjetur vrasësin”,- thotë i emocionuar xhaxhai i vajzës 12-vjeçare.

“Papritmas pamë vajzën e vogël të djegur në shkallë. Ajo u dërgua e gjallë në spital, por pas disa ditësh ajo vdiq. Një fëmijë që u dogj, ajo ishte një krijesë e ëmbël”,- theksoi fqinji i familjes.

“Unë e kisha vajzën e vogël si fëmijën tim. Ajo ishte një krijesë e lumtur. Nga incidenti e tutje, ne thjesht duam të dimë se çfarë ka ndodhur”,- tha pronari i shtëpisë ku familja shqiptare po qëndronte me qira.

“Unë nuk mund të duroj më as të dal nga shtëpia sepse na kujtohet se çfarë ndodhi dhe çfarë kaloi vajza jonë. Kemi kaq shumë vite dhe po presim të gjejmë të vërtetën. Ne thjesht duam të zbulojmë se kush e bëri këtë me fëmijën tonë”,- thanë prindërit e 12 vjeçare.

“Ata nuk më lanë të dëgjoj fjalët e saj të fundit …”

Babai i vajzës së vogël fatkeqe përshkroi momentin tragjik kur e gjeti atë të djegur në shkallët e shtëpisë së tyre, shkruajnë mediat e huaja. 

“Dera e banesës ishte e hapur, por nuk kishte shenja zjarri në shtëpi. Ata i vunë zjarrin fëmijës tim dhe shpejtuan flakën me terpentinë. Ajo po përpiqej të shpëtonte nga shkallët dhe nuk ia doli. Ishte një aksion i shënjestruar. Unë pashë pranë saj njeriun që tani është në burg për një krim tjetër dhe ai më tha që ajo e bëri vetë. Ata ishin duke biseduar me fqinjën tjetër dhe nuk më lanë të dëgjoja fjalët e saj të fundit”,- tha ai në një gjendje emocionale.

“Ne nuk kishim një shishe terpentinë në shtëpi. Fqinji ynë patjetër që kishte një në banesën e tij sepse ishte piktor dhe kontraktor. Unë pashë duart e tij që ishin djegur. Pastaj erdhi ambulanca dhe na mori vajzën. Isha në gjendje shoku”,- shtoi babai i 12-vjeçares.

Banorët në rrugën Kallikratida në Pire janë të mërzitur. Me botimin e fotos së fqinjit të tyre pedofil, zgjohen kujtimet e asaj vrasjeje të egër me viktimën dymbëdhjetë vjeçare.

Xhaxhai i viktimës përshkroi ato që i thanë fqinji i familjes dhe Andreas, ai që është në burg për këtë ngjarje.

“Fqinji në fillim më tha se ai mendoi se një thes po digjej dhe mori zorrën për të shuar zjarrin. Kur u shua zjarri, ai mendoi se ishte një plak dhe jo mbesa ime. Duart i ishin djegur dhe askush nuk pyeti pse. Ai ishte i interesuar të mësonte rreth rrjedhës dhe zhvillimit të kërkimeve. Kemi humbur shumë kohë në këtë çështje, duke akuzuar padrejtësisht gjyshin e vajzës së vogël”,- deklaroi ai.

Ajo që nëna e 12-vjeçares fatkeqe thotë në kamerën e emisionit është tronditëse.

“Një muaj më parë, vajza ime më tha se ai fqinj po e shikonte çuditërisht. Ai po e shikonte dhe ajo nuk e donte, sepse ai po e trembte.”

Autoritetet po kërkojnë më shumë viktima

Në fund të Dhjetorit 2020, Policia Greke publikoi, pas një urdhri përkatës të Prokurorisë së Pireut, të dhënat e identitetit dhe foton e burrit.

Ai është Adrian Zeko, 59 vjeç, nga Shqipëria, i cili akuzohet për përdhunim të vazhdueshëm pa pëlqimin e viktimës dhe për marrëdhënie seksuale me një të mitur nën moshën dymbëdhjetë vjeç.

Sipas urdhrit të prokurorit përkatës, zbulimi ka për qëllim nevojën e menjëhershme për të mbrojtur shoqërinë në tërësi nga veprimtaria kriminale e të akuzuarit, deri në hetimin më të plotë të veprave të tjera të ngjashme penale kundër një numri të pacaktuar të viktimave të mitura. 

foto_2.png

foto_3.png

autori_2.jpg

autori.jpg

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img