Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
82 %
0kmh
0 %
Sht
27 °
Die
30 °
Hën
30 °
Mar
29 °
Mër
28 °
E shtunë, 25 Shtator, 2021
spot_img

Dogana e re Shqipëri-Mali i Zi, emërtimi i lumit tonë nuk bëhet shqip, por në gjuhën sllave

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një tjetër skandal mund ta quajmë, faktin se në doganën e re të hapur mes Shqipërisë dhe Malit të Zi, emërtimi i lumit “Cemi i Trieshit-Grabom” është bërë në gjuhën sllave.

Pra jo ‘Cemi i Trieshit,’ por ‘Zatrijebačka Cijevna’.

Përmes një fotoje që tashmë qarkullon në rrjetet sociale shikohet se si mbishkrimi në tabelën e pikës së përbashkët kufitare ndërmjet Malit të Zi dhe Shqipërisë, ka “asimilim” të toponimit shqiptar, një humbje ose deformim i gjuhës shqipe, përkthim i gabuar i kuptimit dhe vetë toponimit.

Nuk ka ende asnjë reagim nga pala shqiptare lidhur me këtë.

Më shumë

spot_img