Tirana
clear sky
-3.5 ° C
-3.5 °
-3.5 °
80 %
1kmh
1 %
Enj
8 °
Pre
10 °
Sht
9 °
Die
10 °
Hën
4 °
E enjte, 27 Janar, 2022

Dogana e Morinës hapet për 28-29 nëntorin, asnjë kontroll për qytetarët e Kosovës dhe Shqipërisë

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, gjatë mbledhjes së përbashëkt të dy qeverive është shprehur se gjatë festave të 28-29  nëntorit në pikën kufitare të Morinës  nuk do të ketë asnjë pengesë për qarkullimin e shtetasve shqiqptarë dhe kosovarë.

“Kështu që besoj se jemi në rrugë të mbarë për të përjetuar tashmë një lehtësi qarkullimi pa e kuptuar që ne jemi dy shtete të ndryshme” tha Çuçi.

Gjithashtu, dy ministrat e Brendshëm kanë rënë dakort një sistem monitorimi të pikave doganore me kamera pa kontrolle fizike duke e bërë kufirin krejtësisht fluid.

 “Kemi rënë dakord me Ministrin e Brendshëm të Kosovës që do të vëmë një sistem kamerash në kufi dhe qarkullimi do të bëhet pa ndalim. Kamerat do të regjistrojnë vetë çdo gjë, për sa i takon identitetit të makinës që kalon nëpërmjet leximit të targës me kamera dhe çdo gjë do të jetë automatike, pa pasur nevojë që të ndalojë fare në kufi. Kjo është një përpjekje që të dy bashkë e kemi ndërmarrë tashmë”, shtoi Çuçi.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img