Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
56 %
4.6kmh
0 %
Hën
22 °
Mar
23 °
Mër
24 °
Enj
23 °
Pre
26 °
E hënë, 3 Tetor, 2022

Do të zëvendësojë “F-15 Eagle”, avioni i ri luftarak i ushtrisë amerikane lëshon raketën e parë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Avioni i ri i ushtrisë amerikane “F-15 Eagle II” ka lëshuar raketën e parë gjatë testimeve të fundit që po zhvillojnë forcat ajrore të SHBA-së.

Ky avion do t’i shërbejë ushtirsë amerikane për të zëvendësuar modelin e vjetruar F-15 Eagle. Avioni i ri është ndërtuar nga kompania Boeing dhe ka hapësirë për 2 anëtarë të ekuipazhit, por mund tëngrihet në ajër edhe vetëm me një pilot.

“F-15 EX Eagle II” ka sensorë të avancuar dhe kontroll “fly-by-wire”, ndërkohë që përdor platformën e kompanisë Open Mission Systems, duke mundësuar që në të ardhmen të instalohen pajisje më të avancuara duke përdorur të njëjtën infrastrukturë.

Avioni fillimisht  u dërgua në Alaskë ku gjatë stërvitjeve është përdorur në maksimum, e më pas janë kryer edhe një sërë testimesh në tokë dhe gjatë fluturimit për të konfirmuar funksionalitetin në rrethana të ndryshme.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img