Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
34 %
6.7kmh
0 %
Hën
17 °
Mar
20 °
Mër
20 °
Enj
21 °
Pre
21 °
E hënë, 25 Tetor, 2021
spot_img

Do të kallëzohet penalisht për ‘akt mafioz’, DVORANI nuk i shmanget përballjes me METËN (DEKLARATA)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

8bc169e3aad04813d6be05d8d1cf6101

Kreu i Këshillit të Emërimeve në Dretjësi Ardian Dvorani u përgjigj pas deklaratës së presidentit Ilir Meta se do ta padisë për shpërdorim detyre ditën e hënë.

Nëpërmjet një deklarate për mediat, Dvorani pranon të përballet ligjërisht me kreun e shtetit.

Dvorani u akuzua nga Meta se ka deformuar proçesin e përzgjedhjes së kandidatëve të Gjykatës Kushtetuese duke i dërguar me vonë listën me 4 kandidatë për vakancën e dytë në Gjykatën Kushtetuese.

Deklarata e Dvoranit pasi presidenti pranoi se do ta kallëzonte penalisht:

Në media po mësoj se zoti President, ka vendosur apo po mendohet në fundjavë e deri të hënën, që të bëjë kallzim penal ndaj meje.

 Së paku, vërej se, si çdo shtetas a funksionar tjetër, më në fund e në këtë rast, Presidenti po e ushtron një të drejtë që, gjithsesi, Kushtetuta dhe ligji ia njeh kujtdo.

Ndërsa unë, si çdo shtetas dhe funksionar tjetër, i nënshtrohem Kushtetutës dhe ligjeve penale të vendit tim.

Edhe këtë detyrim duhet ta pranoj si kushdo tjetër, pa u justifikuar dhe pa u shmangur me lojra mediatike dhe procedurale përballjes me ligjin, një fenomen ky që jo pak herë ka ndodhur me njerëz të pushtetshëm në çdo kuptim të fjalës.

Respektimi i barazisë para ligjit dhe zbatimi i tij i barabartë për të gjithë ishte nevoja dhe një nga sfidat më të mëdha për të cilën u miratua dhe po fillon të zbatohet hap pas hapi Reforma në Drejtësi.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img