Tirana
few clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
35 %
8.2kmh
20 %
Mar
11 °
Mër
11 °
Enj
15 °
Pre
16 °
Sht
14 °
E martë, 28 Mars, 2023

Do të bashkoheni me Berishën, nëse gjykata e njeh si kryetar të PD? Korreshi: Po ku do të vetë unë…?

Lajme të ngjashëm

Deputeti i Partisë Demokratike, Saimir Korreshi, foli për zhvillimet brenda kësaj force politike, duke thënë se partia, e cila tashmë është e ndarë në dy kampe, në këtë moment duhet të jetë e bashkuar.

I pyetur nëse do të rreshotohet krah Berishës nëse gjykat e njeh ligjërisht si kreun  e PD,  Korreshi pohoi se do të bashkohet me Berishën, ndonëse ka mendime të  ndryshme nga ai.

Korreshi: unë kam patur rezervat e mia për Rithemelimin, por këtu jemi për PD. Duam apo nuk duam…Pjesën ma të  madhe të fajit e ka opozita se ka patur hallet e veta dhe nuk ka ditur t’i zgjidhë.Ne duhet të dimë se kish duhet të jetë dhe de juro. Kjo gjykatë nuk mund të presë dhe nuk harxhon një orë për tu marrë me PD. Ne duhet të dimë se cili nga kuvendet, do të njohë gjykata. PD varet nga në vendim gjykate. Ne do të bashkojmëPD, sa të më jepet zëri, debatet do ti brenda institucioneve dhe jo nëpër televizione, kjo  nuk e ndihmon PD të rritet.

Pyetje: Do të bashkoheni e zotin Berisha?

Korreshi: Patjetër, nëse do të jetë kryetari i PD ku do të vetë unë. Luftën tonë e bëjmë brenda selisë së PD. Berisha më këdo që të kandidojë brenda  PD ai fiton. Ka zëra se mund të kthehet Basha, por kjo do ti bënte akoma më shumë dëm PD-së. Ne duhet të mendojmë si të sjellim fitoren në PD. Dajak e përditë, mgjes, drekë, darkë, janë marrë peng numuruesit e PD në kohën e zgjedhjeve.

Pyetje:Pse nuk shkoni që tani pas Berishës?

Korreshi: Sepse tani mendojmë ndryshe nga Berisha. “Non grata” e Berishës prish punë brenda PD, por Berisha ka thënë se do të zgjidhë në mënyrë private. Në marrëdhënie ndërkombëtare do të ketë koston e saj. Gjykimi im personal ishte se ne duhet të kishim  një kuvend, të dy si Berisha dhe Basha nuk patën guximin. Asnjë zgjedhje nuk  është bërë në institucionet.

=

Më shumë