Hapësire reklamuese

Aktualitet

Do shiste kakainë në Maqedoninë e Veriut, arrestohet në pikën kufitare Rahmi Çela

Shkruar nga Newsbomb

Një 59-vjeçar nga Dibra, është arrestuar në pikën kufitare në Bllatë pas ndjekjes nga forcat Operacionale të Dibrës, në tentativë për të kaluar 7 pako me 710 gramë kokainë.

Rahim Çela u arrestua në flagrancë kur ishte në tentativë për të kaluar 7 pako me 710 gramë kokainë drejt Maqedonisë së Veriut.

Rahmi Çela akuzohet se shpërndante drogë edhe pranë shkollave dhe ambienteve të ndrysmë të qytetit dhe së fundmi po tentonte ta trafikonte kokainën drejt Maqedonisë së Veriut me qëllim për ta shitur me doza.

Policia ka sekuestruar në cilësinë e provës materiale 7 pako të mbushura me kokainë, si dhe dhjetra doza të tjera po me kokainë, gjithësej rreth 710 gram.

Pakot me 710 gramë kokainë Pakot me 710 gramë kokainë

Policia e ka parë Çelën që po shpërndante drogë në qytetin e Peshkopisë, ku më pas e ka ndjekur atë deri në pikën kufitare në Bllatë dhe i janë vënë në ndjekje duke e mbajtur nën vëzhgim.

Njoftimi i plotë:

Dibër/Vijojnë goditjet e njëpasnjëshme në kuadër të megaopeacionit policor të koduar "Tempulli”, ndaj shpërndarësve të lëndëve narkotike dhe atyre që tentojnë ta trafikojnë jashtë territorit të vendit.

Falë inteligjencës policore, në kuadër të operacionit policor të koduar “BORDER“, Strukturat e DVP Dibër goditën një rast të tentativës për të trafikuar kokainë me qëllim shitjen në doza në Maqedoninë e Veriut.

Vihet në pranga 59- vjeçari nga Dibra, i cili u kap në Pikën e Kalimit Kufitarë Bllatë, pas ndjekjes nga forcat Operacionale të DVP- Dibër.

59-vjeçari, rezultoi se e ushtronte veprimtarinë e shpërndarjes së kokainës dhe në qytetin e Peshkopisë në afrësi të shkollave dhe në ambiente të ndryshme.

Sekuestrohen në cilësinë e provës materiale 7 pako të mbushura me kokainë, si dhe dhjetra doza të tjera po me kokainë, gjithësej rreth 710 gram.

Në vijim të goditjeve të njëpasnjëshme të veprimtarisë kriminale të prodhimit, shitjes dhe trafikimit të lëndëve narkotike, shërbimet Operacionale dhe ato të Hetimit të Narkotikëve në DVP Dibër, falë inteligjencës policore të siguruara se një shtetas po tentonte të trafikonte drejt Maqedonisë së Veriut një sasi kokaine, kanë organizuar dhe finalizuar operacionin policor të koduar “BORDER”.

Bazuar në inteligjencën policore forcat Operacionale kanë lokalizuar automjetin e dyshuar me drejtues shtetasin R.Ç., i cili po qarkullonte nga qyteti i Peshkopisë në drejtim të PPK Bllatë dhe i janë vënë në ndjekje duke e mbajtur nën vëzhgim.

Në momentin që automjeti ka mbërritur në PKK Bllatë, shërbimet Operacionale sëbashku me shërbimet e Policisë Kufitare Bllatë, kanë ushtruar kontroll të imtësishëm në automjet, ku si rezultat kanë gjetur të fshehura dhjetra doza me lëndë narkotike kokainë.

Në vijim të veprimeve specialistët për Hetimin e Narkotikëve kanë ushtuar kontroll në banesën e drejtuesit të automjetit, ku gjatë kontrollit, Policia gjeti 7 pako me lëndë narkotike kokainë, në total rreth 710 gramë kokainë, të cilat u sekuestruan në cilësinë e provës materiale sëbashku me një sasi parash, 2 aparate celular, 1 peshore elektronike dhe automjeti tip "Sharon", në pronësi të 59-vjeçarit.

Nga hetimet paraprake rezultoi se ky shtetas e ushtronte këtë veprimtari edhe në qytetin e Peshkopisë në afërsi të shkollave dhe në ambiente të ndryshme dhe sëfundmi po tentonte të trafikonte kokainë në sasi të vogla drejt Maqedonisë së Veriut me qëllim shitjen e saj në doza.

Në përfundim të veprimeve të para hetimore u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit R.Ç, 59 vjeç, banues në Peshkopi, për veprën penale “Trafikim i narkotikëve”.

Në bashkëpunim me Prokurorinë, po vijojnë hetimet për dokumentimin e plotë të këtij rasti dhe për vënien përpara përgjegjësisë ligjore të shtetasve të tjerë të implikuar në këtë veprimtari kriminale.

Materialet i kaluan Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Dibër, për veprime të mëtejshme.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese