Hapësire reklamuese

Bota

Do përfaqësonte Izraelin në Eurovizion, vritet këngëtari i njohur në Gaza

Shkruar nga Newsbomb
Do përfaqësonte Izraelin në Eurovizion, vritet
Ministria e Mbrojtjes e Izraelit lajmëroi këtë të mërkurë vdekjen e tre anëtarëve të forcave të saj të armatosura, në luftën që po zhvillohet në Rripin e Gazës. Mes tre personave që kanë humbur jetën është kapiteni Shaoli Greenglick, i cili konkurroi rreth një muaj më parë në HaKokhav Haba, një konkurs talentesh përmes të cilit zgjidhet artisti që do të përfaqësojë Izraelin në “Eurovision 2024”. Siç raporton eurovisionfun.com, këngëtari 25-vjeçar është shfaqur në audicion me uniformë ushtarake, duke dashur t’ia kushtojë këngën që ka realizuar miqve të tij që po luftojnë në Rripin e Gazës.
Me 83%, Shaoli Greenglick kishte arritur të kalonte në raundin tjetër të talent shoë-t dhe së shpejti do të dilte sërish në raundin tjetër, duke synuar të përfaqësonte Izraelin në Festivalin e 68-të të Eurovizionit. Në të njëjtën kohë, për ditën e 82-të vazhdon gjakderdhja e popullit palestinez me Izraelin që deklaron se lufta do të vazhdojë me muaj të tërë. Përmes ministrit të Mbrojtjes, ajo thotë se është e përfshirë në një “luftë me shumë fronte”, duke rritur shqetësimet për përshkallëzimin rajonal. Në Gaza, deri tani raportohen për të paktën 21,110 njerëz janë vrarë dhe 55,243 janë plagosur në sulmet izraelite që nga 7 tetori.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese