Tirana
clear sky
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
93 %
1.5kmh
0 %
Pre
11 °
Sht
16 °
Die
13 °
Hën
15 °
Mar
16 °
E premte, 2 Dhjetor, 2022

Do na sulmojë Irani? Rama: Kemi njoftuar aleatët! Dronët e Turqisë mund t’i përdorim dhe për goditje

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kreu i qeverisë Edi Rama në një intervistë  për “Now” në Euronews, është ka komentuar lajmin e publikuar në disa media ku pretendohej se Irani është i aftë të godasë vendin tonë me “dronë të padukshëm”.

Rama zbuloi  se për këtë kërcënim janë njoftuar aleatët tanë të NATO-s.

Kreu i qeverisë u shpreh se qeveria shqiptare do të blejë nga Turqia, fillimisht 3 dronë, e më pas 3 të tjerë. Më tej Rama tha se dronët e blerë do të jenë një aset i fuqishëm për vendin në luftën kundër krimit, ndërtimet pa leje si dhe në rastet kur është e nevojshme “të goditet” por pa sqaruar objektivin.

Kërcënimi me dron të padukshëm nga Irani?

Rama: Jemi duke punuar me aleatët për mbrojtjen kibernetike dhe këtë kërcënim ua kemi adresuar aleatëve.

Keni vendosur të blini 6 dronë?

Rama: Fillimisht do blejmë 3, na duhen për mbrojtjen kundër krimit, bujqësinë, ndërtimet pa leje dhe në rast kur është nevojë për goditje.

Më shumë
spot_img
spot_img