Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
68 %
2.1kmh
0 %
Mër
6 °
Enj
7 °
Pre
9 °
Sht
10 °
Die
11 °
E mërkurë, 8 Shkurt, 2023

Do kushtojë 2 miliardë dollarë, Irani nis ndërtimin e një centrali të ri bërthamor

spot_img

Lajme të ngjashëm

Irani ka filluar ndërtimin e një centrali të ri bërthamor në provincën jugperëndimore të Khuzestanit.

Lajmin e ka bërë me dije Agjencia e Energjisë Atomike të Iranit (OIEA). Vendi i ndërtimit, fillimin e të cilit e ka paralajmëruar në televizionin shtetëror kreu i kësaj organizate, Mohammad Eslami, pritet të zgjasë shtatë vjet.

Termocentrali 300 megavat, që po ndërtohet në rajonin e Darhovinit, do të kushtojë midis 1.5 dhe 2 miliardë dollarë. Irani ka gjithashtu një termocentral bërthamor 1000 megavat në Bushehr, në skajin jugor të vendit.

Më shumë


spot_img

spot_img