Tirana
clear sky
-0.5 ° C
-0.5 °
-0.5 °
51 %
4.1kmh
0 %
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
Mar
4 °
Mër
3 °
E shtunë, 22 Janar, 2022

Do jetë i pari i Qeverisë së re, Edi Rama zbulon: Do miratojmë ligjin për “Fëmijët e Republikës”

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama ka zbuluar pak më parë se ligji i parë që do të miratojë shumica e re qeverisëse që do të dalë nga zgjedhjet e 25 prillit, so të jetë ligji për “Fëmijët e Republikës”.

Ky ligj sipas Ramës, do të jetë për të gjithë fëmijët që mund të humbin prindërit për shkak të detyrës ose për shkak të ndonjë shërbimi të madh; shteti do të kujdeset për ta.

“Ligji i parë që do të kalojë shumica e re, do të jetë ligji për “Fëmijët e Republikës”. Ky ligj do të jetë për të gjithë ata që kanë humbur jetën për shkak të detyrës, apo për shkak të një shërbimi të madh ndaj të tjerëve.

Erioni përmendi Arjanin, që la pas një fëmijë. Ai është një fëmijë i Republikës. Dhe Republika do të kujdeset për të. Është koha që këtyre fëmijëve t’iu japim një status të veçantë. Prindërit nuk ua kthejmë dot, por do kujdesemi deri në momentin kur ata të dalin në jetë. Duke pasur të gjitha mundësitë e shkollimit dhe një jete ku do të jenë krenar për prindërit e tyre”, tha Rama.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img