Tirana
clear sky
5 ° C
5 °
5 °
87 %
1.5kmh
0 %
Die
17 °
Hën
19 °
Mar
17 °
Mër
12 °
Enj
13 °
E diel, 11 Prill, 2021
spot_img

“Do hapim 300 mijë vende pune”, Rama flet për premtimin e dhënë: Nuk janë fiks aq, por janë 278 mijë, jemi vendi i parë në rajon për punësimin

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama ka folur pë premtimin e dhënë prej tij për të hapur 300 mijë vende pune.

Ai tha se nuk janë hapur fiks 300 mijë vende pune, por 278 mijë, ndërsa shtoi se sipas Bankës Botërore, Shqipëria është vendi i parë në rajon për sa i përket punësimit.

“Sipas regjistrit zyrtar, i pamanipu;ueshëm, pasi lidhet me sigurimet shoqërore të çdo personi. Merreni shikojeni sa njerëz kanë qenë në punë në vitin 2013, shikoni sa kanë qenë në 2019. Nuk janë 300 mijë fiks, janë 278 mijë. Banka Botërore thotë që Shqipëria është e para në rajon për punësimin. Sot nuk gjeni dot një kompani shqiptare të madhe që nuk ka vende të lira. Qëllimi është rritja e pagës, por duhet të kalojm ënë hapa dhe drejtime të reja.
Në kto 278 mijë, ka një pjesë formalizim, por ka një pjesë të madhe që janë të punësuar të rinj.

Sejamini: Nuk dua të hyj në ekonomi por ka një parim, po u rritën punësimet, rritet çmimi dhe konsumi

Rama: What? Nuk janë rritur çmimet? Nuk është rritur konsumi?

Këtë prag-zgjedhjesh, kemi hapur sondazhin për të parë se ku është mbështetja juaj ndaj partive dhe kandidatëve përkatës. Klikoni këtu për të votuar dhe për të aksesuar statistikat e deritanishme.

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmet e fundit

spot_img