Tirana
clear sky
3.5 ° C
3.5 °
3.5 °
24 %
4.6kmh
0 %
Hën
3 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
8 °
Pre
9 °
E hënë, 6 Shkurt, 2023

Do bëjë dy punë, por ja sa do e ketë rrogën Edi RAMA

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama ka dërguar emrin e tij në Presidencë për të marrë postin e ministrit të Jashtëm.

 

Por ndërsa pritet dekretimi nga ana e Metës, është interesante të dimë paraprakisht se sa do të paguhet kryeministri tani që do bëjë 2 punë, shkruan newsbomb.al.

Në fakt, sipas ligjit, Rama duhet të zgjedhë një prej rrogave, e konkretisht rrogën më të lartë.

Me gjasë Kryeministri do zgjedhë të mbajë rrogën prej kryeministri që ka një vlerë prej 228 mijë lekësh të reja në muaj dhe jo rrogën e ministrit prej 174 mijë lekësh të reja në muaj, raporton newsbomb.al.

Megjithatë, siç është shprehur shefi i qeverisë ai do të jetë thjesht ‘de juro’ ministër i Jashtëm, pasi ‘de fakto’ do të jetë zëvendësministri Genti Cakaj, paga e të cilit, aktualisht është 153 mijë lekë në muaj.

Më shumë


spot_img

spot_img