Tirana
clear sky
-4.5 ° C
-4.5 °
-4.5 °
80 %
1.5kmh
0 %
Enj
8 °
Pre
10 °
Sht
9 °
Die
10 °
Hën
9 °
E enjte, 27 Janar, 2022

Djersisni gjatë natës? Ja pse ndodh dhe çfarë trajtimi mund të merrni

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Keni menduar ndonjëherë përse djersisni gjatë natës?! Ju shkoni në shtrat për një gjumë të mirë dhe papritur zgjoheni në mes të natës, “qull” në djersë duke hequr batanijet dhe rrobat e tjera.

Pse ndodhin djersitjet e natës?

Së pari, le të jemi të qartë: është krejtësisht normale të djersitësh gjatë natës. Djersitja gjatë gjithë kohës dhe shtimi i shtratit të ngrohtë dhe pizhameve mund ta bëjë këtë më të dukshme. Ndërsa mund të mendoni se djersitja në gjumë do të ishte më problematike gjatë verës, ajo në fakt mund të bëhet më problematike në dimër.

“Temperaturat bien dhe ne fillojmë të mbështillemi në shtresa, të rrisim ngrohjen qendrore dhe të mbështillemi në jorganin tonë të rëndë, gjë që në disa raste çon në djersitje të madhe nën sqetull gjatë gjumit – duke e lënë shtratin të lagësht dhe dhomën e gjumit me aromë të keqe”, shpjegon Dr. Baldeep Farmah, mjek estetik dhe themelues i Dr. Aesthetica.

Por djersitjet e natës bëhen problem kur ajo djersitje gjatë natës bëhet e tepërt kur ndodh edhe kur nuk është ngrohtë.

Shkaqet përfshijnë:

  • menopauza,
  • stresi dhe ankthi,
  • sheqeri i ulët në gjak,
  • hiperhidroza (djersitje e tepruar),
  • përdorimi i alkoolit dhe drogës,
  • mjekim (ilaçet kundër depresionit, për shembull, mund të shkaktojnë djersitje të tepërt).

Si të trajtoni djersitjet e natës?

Ia vlen të flisni me mjekun tuaj të përgjithshëm nëse jeni duke përjetuar rregullisht djersitje gjatë natës, qoftë edhe vetëm për të kontrolluar se nuk ka ndonjë gjë të keqe që mund t’i shkaktojë ato. Nëse ata mendojnë se djersitjet e natës janë një efekt anësor i mjekimit, ata mund të rekomandojnë një alternativë. Për ata që kalojnë në menopauzë, një mjek mund të rekomandojë terapi hormonale.

Ju gjithashtu mund të reduktoni djersitjet gjatë natës në shtëpi duke shmangur shkaktarët, si stresi, alkooli, ushqimet pikante, pirja e duhanit dhe batanijet e rënda. Provoni të vishni pizhame të bëra nga pëlhura si pambuku ose mëndafshi, dhe të ulni ngrohjen qendrore të shtëpisë tuaj gjatë natës.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img