Tirana
broken clouds
13.5 ° C
13.5 °
13.5 °
62 %
3.6kmh
75 %
Pre
13 °
Sht
15 °
Die
13 °
Hën
10 °
Mar
9 °
E premte, 3 Dhjetor, 2021
spot_img

Dje kërkoi lirinë, Apeli i GJKKO merr vendimin për ish-drejtorin e RTSH që abuzoi me tenderat

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Apeli i GJKKO ka lënë në fuqi  masën “arrest me burg” për ish drejtorin e RTSH, Thoma Gëllçi.

Ish-derjtori i RTSH akuzohet për “shpërdorim detyre”, në lidhje me një tender për blerje pajisjesh për kanalin RTSH agro.

Dje avokati i Gëllçit kërkoj një masë më të lehtë duke thënë se ai nuk është i rrezikshëm, kërkesë të cilën GJKKO  e ka rrëzuar duke e lënë në qeli ish drejtorin e RTSH.

Arrest me burg është lënë në fuqi edhe për 2 teknikët e komisionit të vlerësimit të ofertave që firmosën tenderin. Burg është caktuar për Julian Tapian dhe Ervin Muraj. Ndërsa në kërkim vijon të jetë Alban Malaveci, ku sipas sistemit TIMES, rezulton të jetë larguar në itali rreth 1 vit më parë.

Gëlliçi u arrestua me urdhër të SPAK për mashtrim me tenderat, konkretisht një tender të vitit 2018 për blerjen e pajisjeve për kanalin RTSH Agro me vlerë 86. 908 550, 00 lekë (pa tvsh), afërsisht 1 mln dollarë me TVSH.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img