Tirana
scattered clouds
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
41 %
4.1kmh
40 %
Mër
23 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
28 °
Die
30 °
E mërkurë, 22 Shtator, 2021
spot_img

“Djali dhe kali” monumenti i Xhelal Mziut që ndërtoi për Berishën, zbuloni domethënien

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryetari i Bashkisë së Kamzës, Xhelal Mziu që kur erdhi në detyrë ndërtoi një monument në një nga sheshet kryesore të këtij qyteti.

Në rrethrrotullimin kryesor të Kamzës është ndërtuar monumenti “Djali dhe kali” i cili shkaktoi reagime të shumta nga banorët.

Kali, që sipas autorit është mëz dhe një adoleshent në skulpturë, janë marrë si fyerje nga një pjesë e mirë e banorëve të Kamzës.

Disa prej tyre e kanë quajtur një “Berishë i vogël” me kalë, të tjerë “Skënderbeu i vogël” që më pas është rritur e ka shkuar në qendër të Tiranës.

Por Mziu me këtë monument mendohet se ka dashur të simbolizojë Sali Berishën i cili kur ka qenë i vogël ka pasur pasion kuajt.

Kohë pas kohe monumentit i “zhvasin” nga një pjesë. Së fundmi edhe djalin prej bronzi e vodhën, por bashkia e gjeti në Kosovë dhe e rivendosi. 

Më shumë

spot_img