Tirana
broken clouds
21 ° C
21 °
21 °
52 %
3.6kmh
75 %
Pre
21 °
Sht
15 °
Die
20 °
Hën
25 °
Mar
26 °
E premte, 14 Maj, 2021
spot_img

Ditë të mira për Italinë, shumica e vendit bëhet zonë portokalli; do jetë e mundur që të vizitohen miqtë ose të afërmit

spot_img

Lajme të ngjashëm

Pas një periudhe të gjatë izolimi dhe vuajtjesh mesa duket për Italinë po vijnë ditë të mira. Pak nga pak Italia po bëhet portokalli, me vetëm katër rajone në zonë të kuqe dhe po sheh shenjat e një rihapjeje të mundshme.

“Mbylljet dhe zonat e kuqe po sjellin rezultatet e para, por situata është ende shumë e ndërlikuar dhe ne duhet të jemi shumë të kujdesshëm”, konfirmoi ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza.

Nga e hëna, Kalabria, Lombardia, Emilia Romagna, Friuli Venezia Giulia, Piemonte dhe Toskana do t’u shtohen Abruzzo-s, Basilicata-s, Lazio-s, Liguria-s, Marche-s, Molise-s, Siçilisë, Umbrias, Venetos, provincës së Bolzanos dhe Trentos në zonën portokalli.

Sipas mediave italiane dyqanet do të rihapen dhe do të bëhet e mundur qarkullimi i qyetarëve brenda komunës së vendbanimit. Gjithashtu do të jetë e mundur që një herë në ditë, të vizitohen miqtë ose të afërmit në komunë, në një maksimum prej dy personash, përveç fëmijëve nën 14 vjeç me të cilët bashkëjetohet.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img