Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
69 %
1.5kmh
0 %
Pre
38 °
Sht
31 °
Die
31 °
Hën
30 °
Mar
31 °
E premte, 19 Gusht, 2022
spot_img

“Ditë e trishtuar për SHBA”, Biden reagon pas vendimit të ndalimit të abortit: Gratë të detyruara për të rritur fëmijët e përdhunuesve

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti amerikan Joe Biden shprehu pakënaqësinë e tij për vendimin e Gjykatës së Lartë, për ndalimin e abortit në Shtetet e abshkuara të Amerikës.

Kreu i Shtëpisë së Bardhë  e cilësoi këtë ditë si të trishtuar, si për drejtësinë ashtu edhe për Amerikën.

albsig

Në fjalën e tij, presidenti  Biden u kthye kundër qeverisë së mëparshme republikane, ndërsa ngriti çështjen e sigurisë së grave që do të “detyrohen të rrisin fëmijën e përdhunuesit të tyre”.

“Shëndeti i grave dhe i kombit tonë është në rrezik”, tha Biden, duke shtuar se ky vendim e kthen Amerikën 150 vjet mbrapa.

Gjykata e Lartë Supreme shpalli vendimin i cili i ka dhënë fund mbrojtjes kushtetuese gati 50 vjeçare për abortin, një vendim i shumicës së saj konservatore për të përmbysur çështjen historike të gjykatës.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img