Hapësire reklamuese

Politikë

Ditë e errët për demokracinë, Topalli: Edhe Putini ka arrestuar kryetarin e opozitës!

Shkruar nga Newsbomb
Ditë e errët për demokracinë, Topalli: Edhe Putini ka

Kuvendi i Shqipërisë miratoi sot me 75 vota pro heqjen e imunitetit të deputetit, për ish-kryeministrin Sali Berisha, duke i hapur rrugë SPAK-ut për ndryshimin e masës nga “detyrim paraqitje” në “arrest shtëpie” ose “arrest me burg”.

Ish-kryeministri Sali Berisha akuzohet për korrupsion pasiv lidhur me aferën e ish-kompleksit Partizani.

Për ish-kryetaren e Kuvendit, Jozefina Topalli "kërkesa e SPAK për arrestimin e kryetarit te opozitës se vendit, të ish Presidentit, ish- Kryeministrit Sali Berisha , pas 12 vitesh nga largimi i tij si ish-kryeminister eshte gjëja me absurde dhe e rrezikshme për pluralizmin shqiptar."

LEXO EDHE: Heqja e imunitetit, ç’ndodh tani me Sali Berishën dhe procedurat e SPAK-ut

Gjatë një postimi në Facebook të publikuar një ditë më parë, Topalli thotë se dita e sotme do të jetë një ditë e errët për shtetin dhe demokracinë shqiptare.

Topalli ka krahasuar kërkesën e SPAK për arrestim të Berishës me sistemin në Rusi, ku edhe Vladimir Putin ka arrestuar kryetarin e opozitës.

Topalli shkruan ndër rreshta se Sali Berisha nuk është i pa gabueshëm, por sipas saj askush nuk ka luftuar për interesin publik siç ka bërë Berisha.

LEXO EDHE: I hiqet imuniteti Sali Berishës, Kuvendi i hap rrugën SPAK për ta arrestuar

Postimi i plotë i Jozefina Topallit

Edhe Putini ka arrestuar kryetarin e opozites!

Neser do jete nje dite e erret per shtetin dhe demokracine e vendit. Kerkesa per arrestimin e Kryetarit te opozites se vendit, te ish Presidentit, ish- Kryeministrit Sali Berisha , pas 12 vitesh nga largimi i tij si ish kryeminister eshte gjeja me absurde dhe e rrezikshme per pluralizmin shqiptar.

Dhe kjo kjo turperon nje shoqeri..

Paradoksi eshte, se per Kryetarin e opozites kane shpikur prej 3 vitesh nje dosje ,qe nuk ka as ceshtje as prova. Dhe per te vazhduar me paradoksin, procesi eshte nisur nga Taulant Balla, anetar i qeverise aktuale.

Dhe vetem ky fakt do mjaftonte per te kuptuar se procesi eshte politik.

Por ky proces do turperoje shtetin tone,edhe per faktin se disa hetues i kane marre pushtetin Parlamentit , dhe kjo eshte nje kembane e forte.

Ky proces ka filluar dhe po mbyllet me disa standarte. (E kur ne nje proces levizet me disa standarte , procesi eshte politik.)

Nje standart per pushtetaret si rasti Tahiri , kur Kuvendi i jep leje Spakut per heqjen e lirise te levizjes dhe nje tjeter per armikun Sali Berisha , kur hetuesia hyn ne fushen e lojes politike, dhe brutalisht dhunon Kushtetuten si ne vendet autokratike, pa lejen e Parlamentit.

Paradoksi dhe rrezikshmeria replikohet kur hetuesia kerkon nga Kuvendi te ligjeroje dhunimin e tij te Kushtetutes duke shtuar masat shternguese per Kryetarin e opozites.

Kryetari i opozites zoti Sali Berisha eshte njeriu qe ka udhehequr levizjen demokratike, qe ka futur vendin ne Keshillin e Europes, qe ka firmosur stabilizim Asocimin, qe ka futur vendinne Nato, qe ka liberalizuat vizat, etj.

Gjate ketyre 3 dekadave ka patur disa Kryeministra, e pushtetare . Nder te gjithe ata, zoti Berisha ka qene dhe eshte njeriu me serioz ne raport me ligjin dhe shtetin. E kete e thojne edhe kundershtaret e tij ne biseda kur nuk jane ne televizor. Pushteti kerkon arrestimin e kryetarit te opozites zotit Sali Berisha vetem per nje arsye:

Per t’i mbyllur gojen, qe ai te mos kete mundesi te ngrihet kundra skandaleve e korrupsionit te frikshem; qe ai te mos kete mundesi te mbroje te drejtat e lirite e qytetareve; qe ai te hesht per plakjen e shoqerise sone nga largimi i shqiptareve; qe ai te mos ngrihet me kundra bandave e organizatave kriminale qe sundojne kudo.

Une nuk njoh nje politikan ne 30 vite, qe te kete patur kurajon si Sali Berisha per t’u ngritur kunder krimit e organizatave te frikshme kriminale. Une nuk njoh nje tjeter qe te kete bere beteja te pamundura si ai. Sali Berisha nuk eshte i pa gabueshem. Por asnje nuk ka luftuar per interesin publik si ai.

Te kerkosh te arrëstosh Kryetarin e opozites sepse para 20 viteve ka bere nje ligj per ish pronaret eshte ne kufijt e te pabesueshmes.

Ai fitoi zgjedhjet e 2005 me ate program. Ky nuk eshte vetem paradoksi qe te le pa fjale, ky eshte precedenti i tmerrshem i nje rreziku potencial, qe i vervitet Shqiperise ne emer te anti korrupsionit, ( me “zero prova”)ne nje kohe kur pushteti eshte kalbur nga skandalet e pandalshme me deme te pa llogaritshme per vendin. (e vetem gervishet nga “ drejtesia e re”.)

Sali Berisha eshte politikani qe ka mbrojtur me fort se kushdo ceshtjen kombetare. Sali Berisha eshte i vetmi politikan qe i kerkohet heqja e imunitetit per here te dyte.

I vetmi lider, qe eshte rrezuar me dhune nga pushteti dhe ka ardhur ne pushtet me vote.

Kryeministri Berisha, ky burre shteti sic ka thene nje ambasador amerikan ka dhene doreheqjen si kryetar partie,kur ka humbur zgjedhjet. I vetmi politikan mbi te cilin jane hedhur bomba, grushte e plumba, e perseri nuk eshte dorezuar.

I vetmi kryetar partie qe hyn ne zgjedhje pa vule e pa emer e merr mbi gjysem milion vota personale. Edhe pse eshte 80 vjec eshte politikani me energjik, me i vendosur ne misionin si kryetar opozite, sa turperon cdo politikan e deputet te ri e te vjeter , sepse thote te verteta te forta qe shume i dijne por askush nuk i thote. E per kete ai do martirizohet.

Si shoqeri ne kemi nevoje te reflektojme me vehten tone. mNe 100 vitet e fundit jane pushkatuar dhe arrestuar shumica e Kryeministrave tone.

Po ashtu , jane ekzekutuar, arrestuar apo internuar pothuaj te gjithe firmetaret e Aktit te Pavaresise.

Historia jone eshte sa e dhimbshme po aq dhe e padrejte. Histori fatale!

E megjithate kjo ndodhte kur ishte kohe lufte apo diktature. Kjo e sotmja po ndodh ne nje vend te Natos.

Po, nese kerkojne sot arrestimin e kryetarit te opozites per arsye politike- Cfare i mbetet kesaj demonracise sone te shkrete?

Kush do guxoje me te ngrihet per te drejtat e njeriut; Kush do sakrifikonte me te bente opozite te fuqishme si ajo e Berishes;

Kush do kishte me kurajo te permendte me emer e mbiemer kriminelet e frikshem. Cfare do i bejne pas kesaj nje qytetari te thjeshte nese ne nuk reagojme!

Ndoshta Kryetarit te Partise Demokratike, zotit Sali Berisha nuk i vjen keq per vehten e tij qe po martirizohet, por vendi jone nuk ka nevoje per martire. Neser jemi zyrtarisht nje vend me kryetarin e opozites te arrestuar. Njelloj si ne Rusi!

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese