Tirana
clear sky
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
78 %
2.6kmh
0 %
Sht
37 °
Die
37 °
Hën
37 °
Mar
36 °
Mër
29 °
E shtunë, 2 Korrik, 2022
spot_img

Dita Ndërkombëtare e Refugjatëve

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Dita u krijua për herë të parë më 20 qershor 2001, në njohje të 50-vjetorit të Konventës së vitit 1951 në lidhje me statusin e refugjatëve. Asambleja e Përgjithshme vendosi që kjo datë të festohet si Dita Botërore Refugjatëve.

Dita Botërore e Refugjatëve është themeluar nga Kombet e Bashkuara për të nderuar guximin, forcën dhe vendosmërinë e grave, burrave dhe fëmijëve të cilët janë të detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre nën kërcënimin e persekutimin, konfliktit dhe dhunës.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img