Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
51 %
3.1kmh
0 %
Mar
25 °
Mër
26 °
Enj
27 °
Pre
27 °
Sht
29 °
E martë, 15 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Dita e ujit të bekuar

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

587a046ec2c85b36b8c5f2ec92286493

Dita e Ujit të Bekuar, e njohur si Pagëzimi, sipas besimit të të krishterëve është dita kur Shën Gjon Pagëzori e pagëzoi Krishtin në lumin Jordan.

Pagëzimi në fenë ortodokse do të thotë lindje shpirtërore, fillimi i jetës njerëzore në besim.

6 janari, dita e Ujit të Bekuar, njihet dhe si festa ndërkombëtare e Epifanisë për të gjithë besimtarët Ortodoksë.

Pjesë e ritualit fetar është edhe kredhja në ujërat e akullta të janarit, duke sfiduar të ftohtin, për të kremtuar festën, zanafilla e së cilës lidhet me pagëzimin e Jezusit nga Gjon Pagëzoi në lumin Jordan.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img