Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
55 %
4.1kmh
0 %
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
26 °
Enj
27 °
Pre
23 °
E hënë, 14 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Dita e Ujit të Bekuar, pandemia e Covid-19 ndalon hedhjen e kryqit në Korçë dhe Durrës

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

0585b316575868c3072d3b0219276f05

Sot më 6 janar, festohet dita e Ujit të Bekuar. Ajo njihet dhe si festa ndërkombëtare e Epifanisë për të gjithë besimtarët Ortodoksë.

Pjesë e ritualit fetar është edhe kredhja në ujërat e akullta të janarit, duke sfiduar të ftohtin, për të kremtuar festën, zanafilla e së cilës lidhet me pagëzimin e Jezusit nga Gjon Pagëzoi në lumin Jordan.

Mirëpo, ndryshe nga çdo herë, këtë vvit në vendin tonë ky ritual nuk është zhvilluar për shkak të kushteve që ka diktuar pandemia e Covid-19. Në Korçë, në katedralen “Ngjallja e Krishtit” u krye vetëm rituali i bekimit të ujit, një simbolikë e pastërtisë, jetës dhe shpëtimit për besimtarët e krishterë ortodoksë.

Gjithashtu, edhe në Durrës është njoftuar se cermemonia e hedhjes së kryqit në ujë është anuluar. Kjo ceremoni është traditë të organizohet në detin Adriatik, pranë portit të qytetit.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img