Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
33 %
4.1kmh
0 %
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
29 °
E hënë, 14 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Dita e tretë e protestave në Maqedoni, qytetarët kërkojnë largimin e Gruevskit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

f25dc42ddc16911315f45dba350f4f07

Ka nisur protesta e rradhës e qytetarëve të Maqedonisë, të cilët kërkojnë largimin e qeverisë së drejtuar nga kryeministri Nikolla Gruevski. Me mijëra protestues ndodhen aktualisht përpara Kuvendit, duke brohoritur me thirrje “Vrasës”, “Gruevski ik”, “Nuk ka drejtësi, nuk ka paqe”. Në mesin e protestuesve edhe sot janë edhe gati të gjithë përfaqësuesit e opozitës maqedonase.

Protestat po zhvillohen në shenjë revote lidhur me fshehjen e fakteve dhe të vërtetës nga vrasja e të riut maqedonas Martin Neshkovski nga një pjesëtar policie në qershor të 2011.

Por pakënaqësitë janë shtuar edhe pas zbardhjes së materialeve të sotme të bisedave të përgjuara nga ana e opozitës maqedonase, ku zbardhen detaje lidhur me vdekjen e gazetarit dhe botuesit të revistës “Fokus”, Nikola Mladenov në vitin 2013.

Lexo edhe:

Protestë në Shkup, shqiptarë dhe maqedonas kërkojnë largimin e qeverisë

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img