Tirana
scattered clouds
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
40 %
Mër
27 °
Enj
25 °
Pre
25 °
Sht
25 °
Die
18 °
E martë, 28 Shtator, 2021
spot_img

Dita e parë e Lojërave Olimpike “Tokyo 2020”, Kosova në mesin e 28 shteteve që arritën të marrin medalje, por zhgënjen Majlinda Kelmendi

spot_img

Lajme të ngjashëm

Dita e parë e Lojërave Olimpike “Tokyo 2020” ka njohur edhe fituesit e medaljeve të para në disa sporte.

Deri më tani është Kina që udhëheq me 3 medalje ari dhe 1 bronzi, ndërkohë që e ndjekin Italia dhe Japonia. Mes 28 shteteve që arritën të fitojnë medalje në ditën e parë të Olimpiadës është edhe Koova, që me anë të xhudistes Distria Krasniqi “rrëmbeu” medaljen e artë.

Ndërkohë, zhgënjyese ishte paraqitja e xhudistes tjetër kosovare, Majlinda Kelmendi, e cila u eleminua në raundin e parë të kategorisë 52 kilogram. Ajo u mposht nga hungarezja Reka Hupp, duke i dhënë fund aventurës në Tokio.

TOKIOOO

Më shumë

spot_img