Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
57 %
1.5kmh
0 %
Hën
12 °
Mar
12 °
Mër
14 °
Enj
14 °
Pre
14 °
E hënë, 28 Nëntor, 2022

Dita e nëntë e protestave në Iran, vritet një tjetër vajzë: Arrin në 41 numri total i viktimave

spot_img

Lajme të ngjashëm

Prej nëntë ditësh Irani nuk po gjen qetësi. Protestuesit në mbarë vendin janë ngritur në këmbë kundër regjimit islamik të Ayatollah Ali Khameneit.

Vrasja e 22-vjeçares Mahsa Amini vetëm pse nuk kishte veshur në formën e duhur hixhabin ka bërë që protestat e udhëhequra nga gratë të mos pushojnë deri në rrëzimin e regjimit.

Ata kanë hedhur gurë, kanë djegur makinat e policisë dhe kanë djegur ndërtesat shtetërore duke thirrur “vdekje diktatorit”.

Por, kundërpërgjigja ka qenë e ashpër. Forcat e sigurisë kanë qëlluar me armë zjarri dhe plumba gome ndaj protestuesve, ndërsa shefi i drejtësisë iraniane Gholamhossein Mohseni Ejei u zotua të dielën se nuk do të jetë më i butë ndaj valës së trazirave që ka tronditur vendin dhe se do t’i dënojë pa mëshirë organizatorët e këtyre trazirave.

Hadith Najafi, një nga vajzat që u kthye në simbolin e protestave raportohet se është vrarë në Karaj. Kjo është konfirmuar në rrjete të ndryshme sociale dhe në veçanti nga gazetarja iraniane Masih Alinejad në profilin e saj në Twitter:

“Motra e saj më tha se ishte vetëm 20 vjeçe dhe u vra nga 6 plumba në qytetin e Karaj”.

Më shumë
spot_img
spot_img