Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
88 %
1.5kmh
0 %
Die
30 °
Hën
30 °
Mar
30 °
Mër
28 °
Enj
20 °
E diel, 26 Shtator, 2021
spot_img

‘Dita e madhe’, nis vaksinimi në Itali, të parët që e marrin janë punonjës të shëndetësisë

spot_img

Lajme të ngjashëm

b5a584bd3540d7138d580b1abb155eaa

Një moment historik për Italinë pasi ka nisur vakinimi kundër koronavirusit.

Të vaksinuarit e parë kanë qenë mjekja Maria Rosaria Capobianchi, infermierja Claudia Alivernini dhe Omar Altobelli një punonjës i shëndetit.

Sipas mediave italiane vaksinimi ka nisur në orën 7.20 të mëngjesit në Institutin Kombëtar të Sëmundjeve Infektive Spallanzani në Romë.  Pas tyre janë vaksinuar dhe dy mjeke Alessandra Vergori dhe Alessandra D’Abramo.

“Ndihem mirë, jam E ngazëllyer, jam krenare. Shpresoj që ky privilegj së shpejti do të shtrihet për të gjithë,“-ka thënë Maria Rosaria Capobianchi, drejtoreshë e laboratorit të virologjisë Inmi Spallanzani.

Të parët që do të vakinohen janë punonjësit e shëndetësisë dhe të moshuarit, të cilët rrezikojnë më shumë nga virusi.

Më shumë

spot_img