Tirana
overcast clouds
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
61 %
3.6kmh
90 %
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
9 °
Sht
7 °
Die
7 °
E mërkurë, 8 Dhjetor, 2021
spot_img

Dita e festës kombëtare greke, kremtohet dita e “Jo-së” në manastirin e Këlcyrës, Pirro Dhima krah nënës së Kacifas

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Sot Greqia feston ditën e “JO”-së, e njohur si festa kombëtare e Greqisë.

Minoritarët apo grekë vijnë në Shqipëri për të zhvilluar ceremoni në varrezat e ushtarëve grekë në zonën e Këlcyrës.

Kështu ka ndodhur edhe sot, më 81-vjetorin e “Jo-së”greke, ku në Këlcyrë është zhvilluar ceremonia në varrezat e ushtarëve grekë, ku shumë minoritarë dhe grekë kanë shkuar atje me flamur dhe veshje tradicionale.

Ceremonitë kanë vijuar në fshatin Bularat në Bashkinë Dropull ku të gjithë personat e mësipërm kanë marrë pjesë në meshën e organizuar në kishën e fshatit.

Aty është parë edhe nëna e Kostadino Katsifas, ku pranë saj qëndronte ish-kampioni i peshëngritjes Pirro Dhima.

Disa prej atyre që morën pjesë në ceremoninë e ushtarëve që prehen në Këlcyrë disa kanë shkuar edhe në varrin e Kacifas dhe kanë ndezur qiri.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
digitalb
spot_img
spot_img