Tirana
clear sky
33.5 ° C
33.5 °
33.5 °
36 %
4.6kmh
0 %
Die
34 °
Hën
38 °
Mar
40 °
Mër
42 °
Enj
42 °
E diel, 25 Korrik, 2021

Dita e dytë për numrin më të lartë të vdekjeve në vend, Anglia drejt shtrëngimit të masave anti-Covid

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

0617b07b70b11b79b88e0c2220abc5af

Anglia ka konfirmuar një numër të lartë vdekjesh nga Covid-19 në 24 orët e fundit.  

Sipas autoritetit shëndetësor në vend, 1.243 persona humbën jetën pas komplikacioneve që i shkaktoi virusi. Ndërkohë, mbyllja duket se ka dhënë efektin e duhur në popullatë, pavarësisht se numri mbetet tepër i lartë.

45.533 raste të reja janë shënuar në 24 orët e fundit, gjithsesi trendi i tyre është në ulje prej 3 ditësh. Kjo situata ka rritur frikën në vend që kryeministri Boris Johnson mund të forcojë edhe më tej kufizimet e bllokimit.

Qeveria tani po përballet me mundësinë që të duhet të shtrëngojë akoma më tej bllokimin e Anglisë për të ndaluar përhapjen e variantit të ri super-infektiv. 

Qeveria ka kërkuar shumë që njerëzit të kufizojnë kontaktet e tyre dhe të qëndrojnë në shtëpi ndërsa shërbimi shëndetësor lufton për të përballuar fluksin e pacientëve me Covid dhe policia rrit zbatimin e kufizimeve brutale.

Më shumë

spot_img
spot_img