Tirana
clear sky
37.5 ° C
37.5 °
37.5 °
20 %
2.1kmh
0 %
Pre
36 °
Sht
34 °
Die
34 °
Hën
35 °
Mar
36 °
E premte, 25 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Dita e dytë e vaksinimit të mësuesve, 50% e stafit në Elbasan REFUZOJNË AstraZenecan

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

b0c41d31f53b653eb716871804821210

Ka nisur mëngjesin e kësaj të marte dita e dytë e vaksinimit të mësuesve në të gjithë vendin tonë.

Por ajo që duket shqetësuese është fakti që një pjesë e mësuesve kanë refuzuar të marrin dozën e vaksinës, pasi nuk kanë siguri për AstraZeneca, e cila u pezullua nga disa shtete europiane, deri tani nga 16 të tilla.

Në Korçë autoritetet thonë se ata që kanë refuzuar vaksinën e kanë bërë për arsye personale duke refuzuar të përgjigjen nëse është pikërisht lloji i vaksinës që i ka shtyrë ata ta refuzojnë atë.

100 nga 1300 pjesëtarë të stafeve pedagogjike nga Korça, Maliqi dhe Pusteci janë vaksinuar ditën e parë. Ndërsa, shqetësuese paraqitet situata në Elbasan, aty ku mësohet se nga 1200 mësues, rreth 50% e tyre nuk kanë pranuar që të vaksinohen me AstraZeneca.

Vaksinimi ka nisur edhe qytetin e Gjirokastrës, ku rreth 82% e mësuesve kanë pranuar të vaksinohen. Po ashtu vaksinimi i stafit pedagogjik ka nisur edhe në qytetin e Dibrës, Beratit e Fushë Krujës.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img