Tirana
clear sky
18 ° C
18 °
18 °
82 %
1kmh
0 %
Mar
26 °
Mër
20 °
Enj
20 °
Pre
21 °
Sht
19 °
E martë, 11 Maj, 2021
spot_img

Dita botërore e Lirisë së Shtypit, Unioni i Gazetarëve: Gazetaria e lirë shëndosh demokracinë dhe shoqërinë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Në Ditën Botërore të Lirisë së Shqypit, Unioni i Gazetarëve Shqiptarë  ka inkurajuar të gjithë gazetarët për guximin dhe besnikërinë ndaj të vërtetës.

Kjo ditë sipas tyre është dita kur të gjithë gazetarët kujtojnë se lartësia e misionit përcaktohet nga kurajua, pavarësia dhe gazetaria e lirë është një pikë kyçe për forcimin e demokracisë dhe shoqërisë.

“Kjo dite apelon per kurajon, guximin dhe thellesine raportuese te gazetareve shqiptare

– Deklarate e UGSH ne Diten Boterore te lirise se shtypit-

Tirane 3 Maj 2021

Kjo eshte dita kur te gjithe gazetareve na kujton se lartesia e misionit dhe detyres sone percaktohet nga kurajua dhe pavaresia raportuese. Gazetaria e lire shendosh demokracine dhe vete shoqerine. Liria jone misherohet tek kurajua per denoncimin dhe raportimin e korrupsionit, kudo ku ndodh dhe nga kushdo kryhet. Reporteret investigative jane modeli qe duhet ta shumefishojme mes nesh. Mediat jane perballe sfides se shumefishimit te kurajos dhe kthimit te besimit publik. Ne do t’ia dalim dhe me te bashkuar, ne kerkim te nje statusi qe garanton integritetin dhe besueshmerine tone. Media shqiptare eshte pushteti, te cilit i kerkohet sot me shume se kurre, lartesim kurajoje dhe pasurim me vlera morale. Avokatia me e mire per vendin dhe shoqerine eshte kur besnikerieht raportohen te gjitha shkeljet dhe privimet e lirive themelore dhe kur transparenca imponohet per qeverisesit dhe gjithe administraten publike.

Unioni i Gazetareve Shqiptare inkurajon ne kete dite gjithe gazetaret per kurajo, guxim dhe besnikeri ndaj se vertetave ai dhe hjen rastin te denoncoje censuren dhe censuruesit qe gjenden tek kundershtaret e lirise sone, ortaket e pronesise mbi mediat dhe me se shumti tek netëorket e korrupsionit dhe aferave kriminale.

Zyra Informuese

Unioni i Gazetareve Shqiptare”, shkruhet në postimin në Facebook.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img