Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
69 %
0.5kmh
0 %
Mër
11 °
Enj
14 °
Pre
17 °
Sht
15 °
Die
16 °
E mërkurë, 29 Mars, 2023

Diskutohet sot për pr/ligjin për menaxhimin e Butrintit, shoqëria civile protestë para parlamentit: Në shtëpinë tonë ne do jemi mysafirë…

Lajme të ngjashëm

Shoqëria civile la dalë në protestë para parlamentit, ku ditën e sotme në seancë plenare do të diskutohet për projektligjin për menaxhimin e parkut kombëtar të Butrintit.

Shoqata civile është shprehur se specialistët nuk janë pyetur në lidhje me këtë çështje dhe se ligji favorizon një fondacion të caktuar dhe se të gjitha fondet do t’i marrë fondacioni.

Ish- drejtori i Institutit të Monumenteve të Kulturës, Apollon Baçe tha se ky plan është qesharak.

“Në shtëpinë tonë ne do jemi mysafirë. Fitimi i kalon fondacionit dhe jo shqiptarëve”, deklaron ai.

Më shumë