Diskutimet te Komisioni i Ligjeve, Bylykbashi: T’i ndërpritet mandati Arta Markut

Publikuar tek: politike, më 10:23 27-02-2018 Diskutimet te Komisioni i Ligjeve, Bylykbashi: T’i ndërpritet mandati Arta Markut

Nis mbledhja e Komisionit të Ligjeve dhe Këshillit të Legjislacionit  për të diskutuar propozimin e PD për ndryshimet kushtetuese në lidhje me zgjedhjen e Kryeprokurorit të Përgjithshëm.

Gjatë fjalës së tij deputeti i PD, Oerd Bylykbashi u shpreh se zgjedhja e Kryeprokuroes së Përkohshme Arta Marku u bë në kundërshtim me Kushtetutën dhe sipas tij duhet t'i ndërpritet mandati.

“Kryeprokuorin e ri ta kalojmë në Vetting dhe ta zgjedhim me 3/5 e votave në Kuvend. Askush nuk e di nëse Kryeprokurorja aktuale e kalon Vettingun. Duhet tii ndërpritet mandati. Sapo KLP të ngrihet siç duhet, zgjedhim Kryprokuorin e përkohshëm. Ky është një test për mazhorancën nëqoftëse do drejtesi te pavarur. Kjo nuk është zgjidhje është zgjedhje e detyruar. U shkel Kushtetuta. Provat janë të qarta. Keni mundësi ta rimarrin edhe njëherë kuotën normale. Testi moral është para nesh, lum kush e ka”, është shprehur Bylykbashi.

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0094008445739746
array(1) { ["section"]=> string(86) "diskutimet-te-komisioni-i-ligjeve-bylykbashi-t-i-nderpritet-mandati-arta-markut-111614" }