Tirana
broken clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
87 %
1kmh
75 %
Sht
13 °
Die
13 °
Hën
16 °
Mar
16 °
Mër
16 °
E shtunë, 3 Dhjetor, 2022

Diplomati i lartë rus shpallet “non grata” nga Lituania

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministria e Punëve të Jashtme të Lituanisë ka shpallur “non grata” diplomatin e lartë rus, Sergey Ryabokon. Ai tashmë ka pesë ditë kohë për t’u larguar nga vendi.

Sipas ambasadës, vendimi bazohet në “veprimet dhe deklaratat e fundit të Ryabokon” të cilat ishin të papajtueshme me statusin e tij diplomatik dhe janë cilësuar si ndërhyrje në punët e brendshme të shtetit pritës dhe për rrjedhojë, kanë shkelur Konventën e Vjenës për Marrëdhëniet Diplomatike.

“Ministria e Jashtme e Lituanisë gjithashtu protestoi ashpër kundër vendimit të Presidentit rus për të aneksuar ilegalisht rajonet ukrainase Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhzhia, pjesë të të cilave u pushtuan përkohësisht nga Rusia”, thuhet në deklaratë. Theksojmë se Lituania ka qenë një aleate  Ukrainës që prej pushtimit rus më 24 shkurt të ktëij viti.

Më shumë
spot_img
spot_img