Tirana
clear sky
31.5 ° C
31.5 °
31.5 °
31 %
1.5kmh
0 %
Die
36 °
Hën
38 °
Mar
40 °
Mër
42 °
Enj
42 °
E diel, 25 Korrik, 2021

Dialogu Kosovë-Serbi, Vuçiç: Kurti mendon se bota lindi kur ai fitoi zgjedhjet

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Aleksandër Vuçiç në një intervistë të dhënë së fundmi për mediat serbe ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti mendon se bota lindi kur ai fitoi zgjedhjet.

Ai përsëriti se është e rëndësishme që dy vendet të bisedojnë, por që ata nuk duan një kompromis në Prishtinë.

Kur u pyet për deklaratën e Kurtit për “Monde” franceze se ai ende e konsideron Kosovën një territor që Serbia duhet ta kthejë një ditë, Vuçiç tha se ai e kuptoi nga deklaratat e tilla që Kurti nuk e kuptonte plotësisht realitetin.

“E kuptoj dhe kjo është arsyeja pse nuk them që gjërat janë ideale, të mrekullueshme për ne. Kam frikë se ai nuk e kupton që gjërat nuk janë të shkëlqyera as për ta. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të arrihet një kompromis, por ai nuk e dëshiron atë. Ai mendon se bota lindi kur ai fitoi zgjedhjet, ” tha Vuçiç.

Më tej Vuçiç shtoi se do të jetë shumë e vështirë të flasësh së të bësh diçka, për sa kohë që pala tjetër mban një qëndrim të tillë.

“Por është e rëndësishme që ne të tregojmë seriozitet, përgjegjësi dhe përkushtim, kjo është e rëndësishme,” shtoi ai.

Më shumë

spot_img
spot_img