Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
51 %
1kmh
0 %
Enj
29 °
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
42 °
Hën
36 °
E enjte, 29 Korrik, 2021

Di Maio nga Prishtina: Kosova s’ka pse të ketë frikë nga dialogu me Serbinë, Italia është përkrah jush

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministri i Jashtëm i Italisë, Luigi Di Maio ka shprehur përkrahjen e shtetit të tij për Kosovën, duke thënë se prioritet është vazhdimi i bashkëpunimit dypalësh, si rritja ekonomike dhe lufta kundër korrupsionit.

“Italia është përkrah Kosovës në rrugëtimin e saj të konsolidimit, të sundimit të ligjit… Sot u ndalëm për të biseduar se si ta zgjerojmë bashkëpunimin tonë dypalësh. Prioritetet që janë vazhduar deri më tani, si rritja ekonomike dhe lufta e krimit dhe korrupsionit, kemi ndërmend që të japim edhe më tej kontribut”, është shprehur Di Maio.

Gjatë vizitës së sotme në Kosovë, politikani italian ka prekur edhe çështjen e dialogut, ku ka thënë se Kosova nuk duhet të ketë frikë nga bisedimet me Serbinë.

“Inkurajojmë që të vazhdohet para që të ketë rezultat konstruktiv që është projekt ambicioz por i arritshëm. Kosova nuk duhet te ketë frikë nga dialogu, vetëm do të shërbejë për përforcimin e statusit të saj”, tha ministri italian.

Më shumë

spot_img
spot_img