Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
73 %
2.6kmh
0 %
Mar
39 °
Mër
41 °
Enj
41 °
Pre
39 °
Sht
40 °
E martë, 27 Korrik, 2021

Dhunohet Auron Tare në Tepelenë, eksperti i trashëgimisë kulturore: Përfaqësuesit e firmës më kërcënuan me jetë mua dhe banorët

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Eksperti dhe njohësi i trashëgimisë kulturore, Auron Tare është dhunuar fizikisht në Bënçë.

Pas sulmit ia është dërguar menjëherë në spitalin e Tepelenës për të marrë ndihmën e parë mjekësore, ndërsa pritet që të bëjë edhe kallëzim penal në polici.

Mësohet se shkak për dhunimin është bërë çështja e ndërtimit të një fabrike, e cila është kundërshtuar nga banorët e Bënçës. Tare ishte në mbrojtje të qytetarëve, ndërsa është dhunuar nga përfaqësuesit e firmës, e cila do  të ndërtojnë lotin e dytë të aksit Lekdushk-Kurvelesh.

“Nuk kam një shqetësim të madh. Por po bëhej një dëgjesë më banorët dhe patëm një vetëpërmbajtje. Banorët u mblodhën për të kundërshtuar këtë ndërtim. Përfaqësuesit e firmës filluan të sulmojnë me grushte dhe filluan të më shajnë e kërcënojnë më jetë. Kjo nuk ka të bëjë me një çështje private, por me një çështje publike”, u shpreh Tare për “faxnews”.

Më shumë

spot_img
spot_img