Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
69 %
1.5kmh
0 %
Pre
38 °
Sht
31 °
Die
31 °
Hën
30 °
Mar
31 °
E premte, 19 Gusht, 2022
spot_img

Dhunimi i Kledian Llahos në Vlorë, reagon Unioni i Prokurorëve

spot_img

Lajme të ngjashëm

Unioni i Prokurorëve ka reaguar pas dhunimit të prokurorit Kledian Llaho në Vlorë. Prokurori u dhunua nga një qytatar, më pas ky i fundit u arrestua nga policia. Sakaq, u mësua se ngjarja mund të ketë ndodhur për shkak të detyrës.

Uninioni i Prokurorëve ka reaguar duke e quajtur këtë e quan një tendencë për sulm kolektiv ndaj trupës së prokurorëve. Ndërsa ka përshëndetur policinë e Vlorës për arrestimin e autorit.

albsig

Reagimi:

UPRSH reaguan në mbrojtje të integritetit fizik të çdo prokuroriqë ushtron detyrën në Republikën e Shqipërisë.

UPRSH kërkon me forcë nga shteti shqiptar të mbajë qendrim ndaj dhunës fizike të ushtruar kundër prokurorit në Prokurorinë pranë Gjykatës së shallës së parë Vlorë.

UPRSH përshëndet reagimin e policisë së shtetit për arrestimin e autorit të sulmit fizik në zyrat e prokurorisë shqiptare.

UPRSH beson se mbrojtja e prokurorëve është detyrë e shtetit si një obligim për prokurorët që janë çdo ditë në mbrojtje të ligjit dhe intersave të qytetarëve.

UPRSH me keqardhje konstason se kohët e fundit vihet re një tendencë për sulm kolektiv ndaj trupës së prokurorëve.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img