Tirana
few clouds
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
53 %
0kmh
20 %
Hën
35 °
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
35 °
Pre
26 °
E hënë, 8 Gusht, 2022
spot_img

Dhuna në Kuvendin maqedonas: Zaev, tentativë me paramendim për vrasje

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një ditë pas kaosit të ditës së djeshme në parlamentin Maqedonas kreu i LSDM-së Zoran Zaev ka dalë në një konferencë për shtyp duke dënuar ashpër dhunën e djeshme në Parlament duke e cilësuar atë si një tentaivë vrasje me paramendim.

albsig

 “Kemi bërë një hap të madhe në proceset demokratike sipas shumicës parlamentare, kemi bërë hapin e parë me zgjedhjen e kreut të Kuvendit dhe do të vazhdojmë me formimin e institucioneve tjera. Uroj Xhaferin dhe përkujtojë se fortë e mbështesim atë”, tha Zaev.

 Më tej duke komentuar dhunën e mbrëmshme Zaev tha se një pjesë nga dhunuesit ishin pjesëtarë të policisë dhe disa të tjerë i cilësoi si banditë që kishin për qëllim likuidimin e tij. “Ajo mbrëmë që ndodhi ishte tentim për vrasje, kishit rastin ta shihni edhe vetë. Ishte një veprim i koordinuar edhe nga forcat policore”, tha Zaev.

Zaev deklaroi se nuk do t’i përgjigjet ftesës së Ivanovit, duke e cilësuar atë si përgjegjës për atë që ndodhi mbrëmë brenda dhe jashtë Kuvendit. Më tej gjatë konferencës kreu i LSDM-së theksoi se mbrëmë u shkel Kushtetuta dhe ligjet e Republukës së Maqedonisë dhe se do të kërkohet përgjegjësi nga të gjithë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img