Tirana
broken clouds
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
87 %
2.6kmh
75 %
Mar
9 °
Mër
10 °
Enj
14 °
Pre
15 °
Sht
10 °
E martë, 30 Nëntor, 2021
spot_img

Dhuna ndaj producentit në Francë përplas qytetarët me policët, 81 të arrestuar dhe dhjetëra të plagosur (VIDEO)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

e662086fccfa3b798a1dd3d9721fc661 scaled

Dhuna e ushtruar nga 4 oficerë policie ndaj producentit muzikor, Michel Zecler ka ngjallur revoltë të madhe në të gjithë Francën.  

Ditën e sotme janë organizuar protesta masive në mbështetje të producentit me ngjyrë, ku qytetarë të shumtë janë përplasur me policinë.

Të paktën 81 protestuar janë shoqëruar në komisariat. Pjesëmarrësit janë mes 133 mijë qytetarëve që besohet se kanë dalë në sheshe në mbarë Francën, për të protestuar.

Nga këta, 46 mijë protestues ishin vetëm në kryeqytet, Paris.

Nga përplasja kishte edhe përdorim të sendeve të forta, çka i shkaktoi plagë të lehta rreth 61 oficerë policie. Për të shpërndarë turmën, policia përdori gaz-lotsjellës.  

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img