Hapësire reklamuese

Bota

Dhjetra të vrarë nga një sulm në një qytet të pushtuar nga Rusia në Ukrainë

Shkruar nga Newsbomb
Dhjetra të vrarë nga një sulm në një qytet të

Rusia ka thënë se të paktën 28 ​​persona kanë vdekur në një sulm në një furrë buke në qytetin lindor të Ukrainës, Lysychansk, të pushtuar nga Rusia.

Ndërtesa, e cila strehonte gjithashtu një restorant të quajtur Adriatik, u godit të shtunën. Zyrtarët rusë thanë se ushtarakë, gra dhe një fëmijë u vranë në sulm.

Kremlini tha se armët e furnizuara nga Perëndimi u përdorën në sulm, të cilin e quajti një "akt terrorist" nga Ukraina. Kievi nuk ka komentuar, por blogerët ushtarakë ukrainas që atëherë kanë pohuar se "bashkëpunëtorët" dhe zyrtarët rusë ishin në ndërtesë në atë kohë.

Të hënën, kreu i Republikës Popullore të Luhanskut (LNR) të aneksuar nga Rusia tha se sulmi vrau ministrin Alexey Poteleshchenko, i cili po festonte ditëlindjen e tij në restorantin që u godit.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova tha se Forcat e Armatosura të Ukrainës synuan qëllimisht furrën e bukës, duke e ditur se "vendasit tradicionalisht vijnë atje të shtunave për mallra buke dhe ushqime, duke përfshirë të moshuarit dhe familjet me fëmijë". Lysychansk, i cili ndodhet në rajonin lindor të Luhanskut, u pushtua nga Rusia në korrik 2022.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese