Tirana
broken clouds
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
55 %
2.6kmh
75 %
Pre
17 °
Sht
16 °
Die
14 °
Hën
12 °
Mar
10 °
E premte, 9 Dhjetor, 2022

Dhimbje nga hernia diskale? Dhimbje të papërballueshme nga cervicale?

spot_img

Lajme të ngjashëm

Tani injeksionet në rrënjën e nervit (Blloku Radikular) në Spitalin Amerikan ju lehtësojnë këto dhimbje.

Injeksioni selektiv i rrënjës nervore ose thjesht blloku nervor përdoret për të diagnostikuar dhe trajtuar një nerv të shtyllës kurrizore i cili është i inflamuar.

Një medikament, në mënyrë tipike, një anestezik ose anestezik me steroid injektohet pranë nervit në shtyllën kurrizore, në hapësirën ndërvertebrale (hapësira midis rruazave).

Medikamenti redukton inflamacionin dhe mpin dhimbjen e transmetuar dhe shkaktuar nga nervi i komprimuar.

Si funksionojnë injeksionet selektive?

Kur përdoren për të trajtuar dhimbje, steroidet zakonisht bashkohen me anestetikë ose përdoren vetem ato në këto injeksione.

Steroidet kanë disa funksione të kombinuara:

• Frenon veprimin e disa enzimave të tilla si fosfolipaza A që shkakton acarim dhe dhimbje nga nervi.

• Bllokoni fibrat specifike (fibrat C) brenda nervit që shkaktojnë dhimbje më të vogla të transmetuara në tru

• Zvogëlon përshkueshmërinë e fibrave nervore për të marrë gjak, duke zvogëluar transmetimin e dhimbjes.

Përmes këtyre mekanizmave, sinjalet e dhimbjes të transmetuara nga nervi i komprimuar mund të reduktohen.

Para administrimit të injeksionit, lëkura mbi vendin e trajtimit dezinfektohet për të parandaluar infeksionin.

Për shkak të ndryshimeve anatomike në çdo pacient, procedura kryhet gjithmonë në skaner, për të gjetur dhe identifikuar nervin e komprimuar. Injeksioni mund të rikrijojë dhimbjen e zakonshme që është përjetuar nga pacienti.

Studimet që vlerësojnë suksesin e injeksioneve selektive të nervit raportojnë se:

• Në pjesën cervikale, me 1 injeksion pacientët raportuan lehtësim të ndjeshëm të dhimbjes dhe rikthim funksionaliteti

• Në pjesën lumbare, me 1 injeksion pacientët raportuan lehtësim të ndjeshëm të dhimbjes dhe rikthim funksionaliteti.

Sidoqoftë, disa pacientë mund të mos përjetojnë lehtësim dhimbjeje ose lehtësim afatshkurtër për disa javë. Efekti terapeutik ndonjëherë mund të vonohet me disa ditë ose javë pasi steroidi bëhet më efektiv. Efektet lehtësuese të dhimbjeve të injeksioneve selektive të nervit janë zakonisht më të larta tek pacientët që kanë jetë active fizike.

Këshillohet që të filloni fizioterapinë sipas udhëzimeve të mjekut sapo të ndodhë reduktimi i dhimbjes.

Kur përdoren injeksione selektive të nervit?

Injeksione selektive të nervit përdoren për të trajtuar një nerv të inflamuar të shkaktuar nga një hernie diskale, ndryshime degjenerative në rruaza, që shkaktojnë ngjeshje nervore dhe/ose nga sëmundje si skolioza. Në cilindo nga këto kushte, mund të ketë një acarim kimik ose pickim të nervit për shkak të ngjeshjes mekanike.

Disa pacientë gjithashtu mund të përjetojnë dobësi të përkohshme të muskujve pas injeksionit. Dobësia zakonisht zgjat pak orë dhe nuk është e dëmshme.

Në Spitalin Amerikan këto injeksione kryhen nga ekipi i specializuar i radiologjisë intervecionuese.

Për më shumë informacion kontaktoni në 042357535 ose klikoni në: rezervime.spitaliamerikan.com

Spitali Amerikan, përqafoje jetën!

Më shumë
spot_img
spot_img