Tirana
clear sky
-0.5 ° C
-0.5 °
-0.5 °
47 %
1.5kmh
0 %
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
8 °
Sht
4 °
Die
0 °
E mërkurë, 19 Janar, 2022
spot_img

Dha dorëheqjen shtatë orë pasi mori postin, Magdalena Andersson zgjidhet sërish si kryeministrja e Suedisë

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Magdalena Andersson, e cila dha dorëheqjen shtatë orë pasi u zgjodh si kryeministrja e parë femër e Suedisë javën e kaluar, është përzgjedhur sërish për postin e lartë.

Ajo doli triumfuese ditën e sotme pas nëj tjetër votimi në parlamentin suedez.

Javën e kaluar, vetëm disa orë pasi u zgjodh, propozimi i buxhetit të Andersson u rrëzua në parlament dhe ajo humbi mbështetjen e PArtisë së Gjelbër nga koalicioni i saj.

Një qeveri, të cilës iu deshën javë të tëra negociatash për t’u formuar, u rrëzua shpejt.

Një qeveri, së cilës iu deshën javë të tëra negociatash për t’u formuar, u rrëzua shpejt.

Kryetari i parlamentit të Suedisë Andreas Norlen, gjatë një deklarate për mediat tha se “I vinte keq” për atë që ndodhi të mërkurën dhe pas sonazhit të liderëve të partive edhe nëj herë ai arriti në përfundimin se votat do të ishin sërish aty për të zgjedhur Andersson.

Tre partitë që e sollën atë në pushtet më herët treguan se do ta lejojnë sërish të zgjidhet.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img